the cost for a bakery to make a dozen muffins is 2.52. the sale price of an individual muffin is 2.99. for one day, the bakery will donate 1/2 of the profits from muffin sales to charity. what is the bakeries donation, in dollars, if 88 muffins are sold that day

Q&A Education