Shygirl21
Shygirl21 Shygirl21
  • 05-01-2021
  • Mathematics
contestada

Michelle bought 3 pounds of apples for $2.77 per pound. How much did she spend on three pounds of apples?

Respuesta :

dejiolawale82
dejiolawale82 dejiolawale82
  • 05-01-2021

Answer:

3x-20

Step-by-step explanation:

Answer Link
mindyourbusiness51
mindyourbusiness51 mindyourbusiness51
  • 06-01-2021

Answer

8.31

Step-by-step explanation:

2.77 * 3 = 8.31

to check my answer i did addition

2.77 + 2.77 + 2.77 = 8.31

Answer Link

Otras preguntas

You did 150 joules of work lifting a 120-newton backpack. a. How high did you lift the backpack? b. How much did the backpack weigh in pounds?
how to identify mesomeric effect and inductive effect
What are the three main functions of roots?
what does one half divided by four equal?
Suppose an investment of $1,800 doubles in value every 7 years. How much is the investment worth after 42 years?
Exons of a gene are defined as (A) the untranslated regions of the corresponding mRNA (B) regions in the corresponding mRNA that are involved in initiation of
Ideas for an essay in English what freedom means to me
What is 9,574.00 x 5.05% =
Two organisms that occupy many of the same niches are most likely (A) mutualistic partners. (B) predator–prey. (C) host–parasite. (D) competitors. (E) commensal
What prominent sea floor feature is found in the central Atlantic Ocean?