kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 05-01-2021
  • Mathematics
contestada

Bottles of sparkling water usually cost $1.69 each. This week they are on sale for 4 for $5. How much more did you pay THIS week

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 05-01-2021

Answer:

You paid $3.31 more

Step-by-step explanation:

Taking $5 and subtracting it with 1.69 you get 3.31

Hope this helped have a great day

Answer Link
zeezeeluther
zeezeeluther zeezeeluther
  • 05-01-2021

Answer:

The cost of 1 sparkling bottle in this week is less than last week, so we pay less this week. We pay $0.44 less this week. This week cost of 4 bottles is $5.

Answer Link

Otras preguntas

name for this compound Ag2O
what volume of hydrogen is produced from the complete reaction of 54.49 of magnesium metal at STP Mg(s) + 2HCl(aq) ----> MgCl2(aq) + H2(g)
Please help I will mark Brainly
Discuss the kinetics or freezing and solid formation by crystallization
Please solve this for me
What questions might you ask a government official to get more than a yes-no answer? Select all that apply. 1.) Why did you decide to run for office? 2.) Are yo
40 plus 15e plus 10e
Write an equation in point slope form for a line that passes through each point with the given slope. Question—— (2,2); m= -3
Renting a bicycle costs $15 for the first hour and $5.50 for each additional hour. Let x represent the number of additional hours. if you have $25 to spend, whi
How do people get attracted to fictional characters? If you become attracted how do you stop being attracted to them?