silvia0504 silvia0504
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

300g of bananas cost £1.80. how much does 1kg cost?

Respuesta :

Elwira
Elwira Elwira
  • 01-02-2021
Maybe try dividing by 300 and timesing by 1000?
Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-02-2021

Answer:

£6

Step-by-step explanation:

300 g = .3 kg

We can use ratios to solve

.3 kg             1 kg

------------- = -----------

1.8                     x

Using cross products

.3x = 1 * 1.8

.3x = 1.8

Divide each side by .3

.3x/.3 = 1.8/.3

x =6

Answer Link

Otras preguntas

"I support our local politicians" sentence or fragment
Speakers should word their speeches with gender-neutral language. true false
Finance managers spend the majority of their time managing ____.
What are 5 words that contain the root or affix of the word "retrospect"?
Physical aggression is one of the _______ misbehaviors because it can lead to physical harm.        A. least complex   B. least dangerous   C. most dangerous
What does x equal and what does why equal?
Which of these tactics of mass violence was used by benito mussolini?
How do white ethnics, like italian americans and irish americans, express their ethnicity in optional ways?
Do you think the advantages of owning a franchise outweigh the disadvantages? explain your reasoning.
Jimmy ran 3 miles west and then 4 miles north. How far is he from his starting point if he went in a straight line? (It makes a right triangle.)