aradicova aradicova
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ginny buys 7 magazines for 2.80 how much does 1 cost?
How much does do 5 magazine cost?

Respuesta :

Rachana05
Rachana05 Rachana05
  • 02-02-2021

Answer:

one costs 0.40 and 5 cost 2.00

Step-by-step explanation:

bc 2.80/7 = 0.40

0.40 times 5 = 2.00

Answer Link

Otras preguntas

What kind of decay must have occurred given the reaction below?
Emily, Jean, and Amanda live in apartments on the 5th, 6th and 7th floors. One girl likes basketball, one likes football, and the other likes soccer. The girl o
please help me asap!!!!!
What muscle groups are the most uncomfortable or difficult for you to work out? What are two additional activities that you can incorporate into next week’s phy
One of the most common uses of spreadsheet are
Write a counterclaim on wheter you should eliminate cash
Identify the factors that a kitchen manager must consider when buying equipment
Which statement best describes a human influence on the biogechemical cycles
A class of 160 students contains 40 honor students, 60 athletes, and 80 who are neither athletes nor honor students. From the entire group a student is chosen a
The following IUPAC name is incorrect. Explain why it is incorrect and give the correct IUPAC name. 2,2−dimethyl−4−ethylheptane a. The compound name is alphabet