moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

Which number line shows the correct placement of ‐200‐200, 7575, and ‐150‐150?
Can you give me the correct answers for all of the questions that are unaanswered plzzzzzzzzzzzz. the questions are in the picture below. Attachment
for 7.52 you purchased 8 pens and highlighters from a local bookstore. Each highlighter cost $1.09 and each pen cost $.69. how many pens did you buy?
A space vehicle with a mass of 104,328 kg is at an altitude of 45.0 km when its boosters separate. What is the potential energy? Express your answer in scientif
legally recognized member of the country is a
Which of the following influenced the dawn of the resistance in Europe
The first record of patient confidentiality dates to which society?
Find the measure of <2
the rise of early river valley civilizations was caused by which aspect of the Neolithic Revolution?
Which of the following best explains why most industrialized nations in the late 19th and early 20th centuries were building empires?