MadisonT0dd
MadisonT0dd MadisonT0dd
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit price of 8 mugs for $38.32
A.) $4.99
B.) $4.97
C.) $4.79
D.) $4.77

Respuesta :

savvy229 savvy229
  • 03-02-2021

Answer:

C. 4.79

Step-by-step explanation:

I divided 38.32 by 8 to find the individual prices

Answer Link
840060
840060 840060
  • 03-02-2021

Answer:

$4.79 per mug

Step-by-step explanation:

If we have to pay $38.32 for 8 mugs. That means that for one mug we would have to pay...

$38.32 / 8 = $4.79

Answer Link

Otras preguntas

Can someone show me the steps?10m - 2/5 = 9 3/5
What is 0.6 divided by 12.9?
what's 2/8 divided by 5/16 simplified in fraction form?
In the peaceful period of the Middle Kingdom, what area of culture thrived?
which equation represents a line that is parallel to the line whose equation is 2x+3y=12?1. 6y-4x=22.6y+4x=23. 4x-6y=24. 6x+4y=-2
What is 0.6 divided by 12.9?
Can someone show me the steps?10m - 2/5 = 9 3/5
Physical properties of minerals graphic organizer
How does weathering affect Plateaus?
Physical properties of minerals graphic organizer