makaylamamamama makaylamamamama
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 9 avocados cost $5, how much do 18 avocados cost? (find unit rate then multiply by 18)

Respuesta :

heyurthat1girl heyurthat1girl
  • 03-02-2021

Answer:

For this problem, you could just multiply $5 by 2 OR you could divide $5 by nine to find your Unit Rate and then multiply that number by 18.

Answer Link

Otras preguntas

Where did the Spanish establish most of their missions in the Americas?
4.79+ what=37 100-what=52.7
When a person refers to another person as a "prodigal son," what does the allusion mean about that person? A. The person grieved because something dear to him w
Which word does not suggest hostility? A. confront B. effrontery C. osculate D. supercilious
Why should a decision maker care about opportunity cost when choosing amongst alternatives?
What event (or events) mainly caused the fall of the British Empire? A. the colonies rose up and fought back against the empire B. infighting between the Britis
which element is formed during nuclear fusion that occurs in the suns core? A hydrogen B helium C uranium D oxygen E nitrogen
3 less than a number t is at most 7
Using the completing-the-square method, find the vertex of the function f(x) = 5x2 + 10x + 8 and indicate whether it is a minimum or a maximum and at what point
a bureaucratic management style doesn't work well in the catering business because