amaris21cn amaris21cn
  • 03-02-2021
  • Chemistry
contestada

If saffron costs $5000 per pound how many grams can you buy for $15. Using dimensional analysis

Respuesta :

sdhfsifbj
sdhfsifbj sdhfsifbj
  • 03-02-2021

Answer:

1600

Explanation:

15 divide by6 divide by 14divide by 1234 =  30 * 1600=5000

Answer Link

Otras preguntas

A function is shown in the table. x g(x) −2 2 −1 −3 0 2 1 17 Which of the following is a true statement for this function? (A)The function is increasing from x
What image of the Lady Freedom does Rita Dove create? Question 9 options: a) One of African American decent b) One of elegance and affluence c) One of a
Which dynasty was the first to build advanced settlements in China
Name1. Emerson is starting a new business. Product Acosts her $26.50. She decides to mark theproduct up 30%. How will Emerson charge forProduct A
As a first step, what must be done to both sides of the equation? -5n - -2 = 27? A) divide by 5 B) subtract 2 C) add 2 D) multiply by -5
Donna is planning a vacation. She looks at a map with the following scale. 12 inch=15 miles On the map, Donna finds the distance from Richmond, VA to Pittsbur
Which word or words and punctuation best corrects any errors in the sentence? Watch for the stop sign this intersection is dangerous! A. sign- B. sign, C.
What is 350 over 100 as a percentage?
Which unit of measurement would be the most appropriate to measure how much water is in a lake? A : Liter B : Kiloliter C : Gram D : Kilometer
Compare using <, >, or =. 1/2 ___ 5/10 < > =