Michal4 Michal4
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Alfonso has a $10 bill. At the grocery store, he buys a loaf of whole wheat bread for $1.99 and 9 bananas. He gets $5.13 in change. What is the price of one banana?
A. $0.32


B. $0.54


C. $0.89


D. $2.88

Respuesta :

allira3679 allira3679
  • 03-02-2021
10.00-1.99= 8.01
8.01-5.13= 2.88
2.88/9=0.32

One banana is $0.32
Answer Link
Tandr001 Tandr001
  • 03-02-2021
C. $0.89


Hope that helped
Answer Link

Otras preguntas

look at the image below
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!!
Why is a control group important in a scientific experiment? Group of answer choices It gives the scientist control over WHEN to change variables. It is a compa
what kind of love is expressed in the poem " red red rose"​
PLZ HELP ME AND IF U CAN XPLAIN
What unit of measurement would you use to measure the capacity of a juice box?
__________ he have a son? A Does B Has C Do D Have
A scientist measures the light from a distant star at 525 nm. The constant for Wien's displacement law is 2.9 x 10-3 m K. What is the approximate temperature of
Explain why you agree or disagree that emotional health can improve physical health.
why dont we put (-ve) sign when calculating charge in electrostatics ?​