ktstokes1978 ktstokes1978
  • 05-02-2021
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound. One batch of fried rice requires 9 pounds of rice. How much does the rice for one batch cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

vickygrif4 vickygrif4
  • 05-02-2021

Answer:

$6.39

Step-by-step explanation:

b= batch

1b=$0.71

9b=?

9b=9($0.71)

9b=$6.39

Answer Link
Аноним Аноним
  • 05-02-2021
0.71 x 9=6.39
Answer 6.4
I think
Answer Link

Otras preguntas

4=2/4u one step equation
a population of zebras experienced ten births six deaths to predation three deaths to disease three individuals joining the population and zero individuals leav
36 is _______% less than 60?
animals that live at the edge of the ocean are adapted to life in the... Zone
12/126 to reduced simplest form
How did the 3/5 compromise work
What is the sum of 153 and 121
How were old imperialism and new imperialism similar? Imperialists sought gold, cash crops, and trade goods. Asia was a major focus of colonization. Imperialist
what is 3-3 x 6+2=?????????????????????????????????
Who ordered the Egyptian people to stop their traditional worship of many gods and worship only the sun god? a. Horus b. Aten c. Akhenaten d. Ramses the Great