Respuesta :

Answer:

Not sure if this works but here you go

Step-by-step explanation:

Junko spends 27 dollars on bananas the tax is 3 dollars and each banana is 8 dollars how many bananas did junko buy

Answer:

read below

Step-by-step explanation:

A pack of pens costs 8 dollars at the store. you decide to buy three packs of them the tax is three dollars. so your total is 27 dollars.

alternatively:

You have 27$ to spend on pens. you know the tax will be 3$, and that each pack of pens costs 8$. what is the maximum amount of packs of pens you can buy?