kianajustdraws
kianajustdraws kianajustdraws
  • 05-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3.60 to buy one lb of candy. How much would it cost to purchase 5 lbs of candy?

Respuesta :

nmkw569wuq nmkw569wuq
  • 05-02-2021
33$ because 3.60•5lbs= 33$
Answer Link
keturahmckmck
keturahmckmck keturahmckmck
  • 05-02-2021

Answer:

18$

Step-by-step explanation:

The answer is 18$ because you multiply 3.60$ by 5 lbs

Answer Link

Otras preguntas

Choose the answer that is the most effective substitute for the underlined part of the sentence. If no substitution is necessary, choose "Leave as is." The pat
Helppp Plsss Asap!! Thanks!! ​
Solve plz I kinda need help
In Beowulf, did good or evil win? I need help making a thesis statement for this question
ples help will give brainlist deatils in the image
In your own words explain the difference between the possessive adjectives used for "our" as compared to other possessive adjectives in Spanish.
Calculate the average rate of change for g(x) over the intervals [-2, -1] and [-1, 0].
If p= the computer 's original price in dollars , which algebraic expression represents the reduced price ?
What is the value of the y-intercept of the quadratic function y=3x2+15x−9? Select one: A. −15 B. −9 C. −5 D. 3
PLEASE ANSWER ASAP!!! 28 POINTS The wavelengths of visible light are between 3.8x10^-7 and 7.6x10^-7. Are these wavelengths longer or shorter than those ultravi