renataparra08 renataparra08
  • 05-02-2021
  • Mathematics
contestada

Kimmy bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.59. What is the unit price? *

Respuesta :

aderabarrett aderabarrett
  • 05-02-2021

Answer:

9 cent

Step-by-step explanation:

4.59/5=$0.9

Answer Link
majaytoliver7 majaytoliver7
  • 05-02-2021

Answer:

Step-by-step: To solve this, we divide the price by the kilograms of peanuts. So therefore, our answer is that it costs $0.9 per can of peanuts.

Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the fraction in simplest form. 18/24
answer the questions above please
The longest side of an obtuse triangle measures 20 cm. The two shorter sides measure x cm and 3x cm
A spinner and 6 cards are shown below: A spinner with 3 equal sectors is shown in the figure. The colors Green, Blue, and Red are marked on it. The arrow points
How does aerobic exercise help prevent cardiovascular diseases?
5 + (-9) = 4 14 -14 -4
Which sentence uses commas correctly? A. Ms. O'Hara is not available right now, Mr. Johnson. B. Sir can you tell me, the time? C. Walk right up there, Allison
Which statement best describes totalitarian governments? A. The rights of citizens are not as important as the needs of the state. B. Citizens are encouraged t
Determine the x-coordinate of the solution of the system of equations below. You may use any method: 2x-y=10 x+y=2
Rewrite the fraction in simplest form. 63/70