TayTaywithA TayTaywithA
  • 05-02-2021
  • Mathematics
contestada

Sally bought 10 pencils for
$1.50, how much is it per pencil? Don't forget $ in
the front.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 05-02-2021

Answer:

$0.15 per pencil

Step-by-step explanation:

1. Divide

1.50 divided by 10 = 0.15

2.Answer

$0.15 per pencil

Answer Link

Otras preguntas

A __________ is a barrier built across a river that may redirect its flow to another channel or store floodwater so they can be released easily.
Explain how to use the distributive property to find the product (3) (4 1/5) anyone know this?
What is the Lapita civilization best known for
If rain is falling at a rate of ¼ inch per hour, how much rain would you expect after 6 hours
True or false. People most likely to find themselves in a conflict are independent of each other
Answer for this question
Which best explains how elements combine in different ways to produce compounds?
Bromine dichloride, BrCl2, decomposes to form bromine and chlorine at equilibrium according to the following equation: 2BrCl2(g) + heat ⇌ Br2(g) + 2Cl2(g) For
When marcus becomes anxious, he eats a tremendous amount of food over an extended period of time. afterward, marcus feels guilty about his binge eating but does
What was the domestic impact of the anti communist crusade of the 1940s and 50s?