addom1439 addom1439
  • 05-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nana bought 12 books for $28.50. What was the unit price?

Respuesta :

JustCayla
JustCayla JustCayla
  • 05-02-2021

Answer: 2.375 per book

Step-by-step explanation:

Answer Link
mcurtin1220
mcurtin1220 mcurtin1220
  • 05-02-2021

Answer:

2.375 per book

Step-by-step explanation:

divide 28.50 by 12 to get the unit rate which is 2.375 per book

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate im lost The ones that are circled
de que manera influye el entorno de una sociedad influye el desarrollo economico
What is .45 divided by 10?
Write a linear factorization of the function. f(x) = x4 + 81x2
What does a typical dictionary entry include? Check all that apply.  the number of syllables in the word the pronunciation of the word the parts of speech the e
The central dogma of molecular biology is centered upon the process of _________, in which the information from DNA is transcribed and translated, resulting in
Which sentence does not contain any errors in comma usage? A. She knelt down looked under the bed, and pulled out a single sneaker. B. They all wanted the ham
Unless otherwise prohibited, drivers must use the three-point turn to pass another vehicle on a narrow road. change lanes. make a left turn. turn around on a na
Which of the terms cannot be combined with the others? 3a a 5b -2a
Salty snacks like peanuts and pretzels can often be found for free at gatherings where beverages are for sale. Vendors hope that the salty snacks will make cons