dustyhow2021 dustyhow2021
  • 05-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rebecca is making halloween costumes. She pays $6.72 for 3 yards of fabric. What is the unit cost of the fabric?

Respuesta :

kittycat1000
kittycat1000 kittycat1000
  • 05-02-2021

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

To find the unit cost, you divide 6.72 by 3, which is 2.24.

Answer Link

Otras preguntas

Which factors will determine which ram is able to knock the other back? A. the mass of the ram and the distance it runs B. the mass of the ram and the speed i
What were the U.S. and Soviet Union during WW2?
tengo hambre, voy a ______ una pizza. a) pides b) pedir c) pido
Let f(x)=10x-10 find the value of (fof^-1)(-10)
What was the main purpose of the colosseum in rome?
A student prepares a weak acid solution by dissolving 0.2000 g HZ to give 100. mL solution. The titration requires 33.5 mL of 0.1025 M NaOH. Calculate the molar
Please answer, will mark brainliest!
The process of cellular respiration
problems the supreme court faces
Based on lines 7-12 of “The Village Blacksmith,” What pattern of rhyming words do you hear? \ PLZ HELP I WILL LIKE U SND VOTE FOR U PLZZZ HELPPP ASAPPPPPP