Someone please help me answer all these questions below.
Question 1:
The amount $4.50 is 6% of what price?
A. $10.50
B. $13.30
C. $27.00
D. $75.00
The first picture is part of question two.
Question 2: Based on the number line, about how many ounces are there in 5 pounds?
A. 21 ounces
B. 40 ounces
C. 64 ounces
D. 80 ounces
Question 3: Melissa made some chocolate pudding. For every 3 cups of chocolate, she added 7 cups of milk. The ratio of chocolate to milk in Melissa’s chocolate pudding is ____.
A. 3
B. 7/3
C. 3/7
D. 7
Question 4: If one gallon is the same amount as 4 quarts, how many quarts are in 5 gallons?
Question 5: A box is 90 cm long. Which of these is closest to the length of this box in feet?
[1 inch = 2.54 cm]
A. 2.29 feet
B. 2.54 feet
C. 2.75 feet
D. 2.95 feet
Question 6: For every 30 letters that Maria sent in a month, she received 40 letters. What is the ratio in simplest form of the number of letters sent to the number of letters received by Maria that month?
A. 3:4
B. 4:3
C. 1:4
D. 4:1
Question 7: A pickup truck traveled a distance of 132 miles in 3 hours. If the pickup truck travels at the same speed, how many miles would this truck travel in 4 hours?
A. 99 miles
B. 176 miles
C. 308 miles
D. 528 miles
Question 8: The ratio of the number of teaspoons of honey to the number of teaspoons of milk in a mixture is 1:4. Which of the following best describes the amount of honey and milk in the mixture?
A. For every 4 teaspoons of honey, there is 1 teaspoon of milk.
B. For every 1 teaspoon of honey, there are 4 teaspoons of milk.
C. For every 1 teaspoon of honey, there are 5 teaspoons of milk.
D. For every 5 teaspoons of honey, there are 4 teaspoons of milk.
Question 9: Charles needs to mix 6 tablespoons of water with 5 tablespoons of vinegar to make a cleaning solution. How many tablespoons of water are needed for each tablespoon of vinegar?
A. 5/6 tablespoon
B. 6/11 tablespoon
C. 5/11 tablespoon
D. 6/5 tablespoons
Question 10: What is the unit rate per bottle if a pack of 25 bottles of juice sells for $5?
A. $0.10 per bottle
B. $0.20 per bottle
C. $2.50 per bottle
D. $5.00 per bottle
The one that answers all gets the brainliest.