ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

98.42 divided by 1.8
importance of health education in essay​
what is called frictional force ​
How does the structure of a polynomial help me decide how to factor it?
rewrite the sentence given below by adding suitable question tag to each k 1) They are coming for conversation​
what prompted the search for endorphins? coursehero
Which is not a composite number? 34 37 35 36
3. Why is the focused group trade done?​
what is 10 to the power of 5 X 10 to the power of 9?
-2(x+y+2z). I need help with solving this problem