sharniseplus1 sharniseplus1
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 36 pack of chips is $5.40, what is the price of
one bag of chips?

Respuesta :

fewter3t4wtw fewter3t4wtw
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40/36 = .15

Answer Link
thegenius10
thegenius10 thegenius10
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40÷36=15 cents

hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

What part in a speech is the clincher found?
The process below is exothermic, so what is true about the bond energies of the reactants and products? 2H2+O2→2H2O a.Bond energy in the reactants is great
Select the two enemies that the ancient romans did Not battle?
Given ABCDEF ≅ GHIJKL . What is the measure of ∠K ? Enter your answer in the box. m∠K ​ = °
The _____________ defines the resources the solution will need to operate satisfactorily.
Why is the Louisiana Purchase treaty an important document in the study of Manifest Destiny?
what is the traditional understanding human development
If plants produce oxygen as a result of photosynthesis why aren't oxygen levels continually increasing the atmosphere
Which statement correctly reflects what you should do when you see a breach in ethics? You should confront the person and correct the problem. You should contac
why did the Shang pray to the ancestors