shylahsoto shylahsoto
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 bottles of water and 4 apples is $5.50. The cost of 3 bottles of
water and 5 apples is $7.50. Find the cost of one apple and the cost of one
bottle of water

Respuesta :

1037611 1037611
  • 01-03-2021

Answer:

The cost of one bottle of water is $1.25

The cost of one apple is $0.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why is it important for psychologists to know how the brain functions?
What ages, in years, does the interval of 80-89 months represent
A math teacher keeps her wall-sized graph paper in a box shaped like a triangular prism. The triangular face of the prism has a base of 24 cm and a height of 17
what is 140/100 in its simplest form
Is a Horse a carnivore, herbivore, or omnivore?
what decimal number is equivalent to 4/25
predict what might happen to a wolf population during spring
a, b and c stand for three different numbers The mean of A and B is 40 The mean of B and C is 35 A +B+C=100 Calculate the values of A, B and C
What route is used to export proteins from the cell? A. Golgi apparatus → rough endoplasmic reticulum → plasma membrane B. Rough endoplasmic reticulum → Golgi a
can someone please come fast