celineseo15 celineseo15
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Joanne bought 5 candy bars for $3.50. How much is each candy bar? pls help !!

Respuesta :

jorjalooney
jorjalooney jorjalooney
  • 02-03-2021

Answer:

70 cents

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide $3.50 and 5 :)

Answer Link
MisterZeng
MisterZeng MisterZeng
  • 02-03-2021
$0.70 or 70 cents
Explanation:
All you have to do is take $3.50 divided by 5. You’ll get 0.7.
Answer Link

Otras preguntas

What can go into 36 and 15
An amoeba eats some food. Which organelles will help store and digest it? vacuoles and lysosomes mitochondria and ribosome endoplasmic reticulum and the Golgi a
Most of the ATP made during cellular respiration is produced in which organelle?
All dictionaries arrange the same information about words in the same way. True False Please ASAP
How does the number of zeros in the product of 8 and 5000 compare to the number of zeroes in the factor
132,554 round to nearest tenth
The Minoans inhabited the island of _____. Australia Crete Barbados Solomon
A cable is 40 decimeter a long. How long is the cable in meters.
is it true or false that Relations with the Native Americans remained cordial as the English settlements spread westward.
What does it mean to write a word problem for anExpression tHat is three times as great as (15+7) Then write the expression