hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

what maybe development for one may not be development for other explain by given example​
Read the sentence: Our teacher can’t be serious about this pop quiz, can she Which of the following is punctuated correctly? Select one: Our teacher can’t be se
what is 0.0981 rounded to the nearest tenth of a percent​
——- eagle has excellent eyesight. Which article?
Jonathan wraps a gift box in the shape of a triangular pyramid. The figure below shows a net for the gift boxIf all the triangles are equilateral, how much wrap
U.S. Supreme Court decisions can be appealed. True or False?
Determine the ratio of the note B to middle C. a. 1.8877 b. 1.7983 C. 1.9348 d. 1.3654
the autonomic nervous system controlsA. tying your shoesB. Heart Rate C. chewing a bite of foodD. using a fork​
A rabbit runs 35 feet in 7 seconds, a cat runs 18 feet in 2 seconds. Who is faster?
HELP NO LINKS OR TROLLING