tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

the bahamas are in which direction from the USA?
The MAIN purpose of photosynthesis is to A. produce the food the plant needs to grow. B. convert carbon dioxide gas to oxygen gas. C. absorb sunlight t
If 17 percent is 3, what is 100 percent?
2. A woman pulls a 20 kg suitcase along a 15 m corridor using a horizontal force of 50 N. 2.1 Calculate the work done by the woman. Give the correct unit. Work
How do I do this?? Plz help!!
how would a candybar feel like on Halloween being eating
What is negative 3/8 plus 7/8
Find the range of possible values of x when a < b.
Flowers for Algernon: Where does it say about the other animals before algernon?
If measure of angle p=(10x-2),measure of angle o=(3x+9) , and measure of angle q=(3x-3) , list the lengths of the sides of triangle OPQ from longest to shortest