tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

14 oz of Doritos for $2.50 or 22 oz of Doritos for $3.99?

Respuesta :

wesley21caldwell
wesley21caldwell wesley21caldwell
  • 03-03-2021
22oz is dortios for $3.99 because go big or go home lol
Answer Link
hiphooray hiphooray
  • 03-03-2021

Answer:

14 oz of Doritos for $2.50

Step-by-step explanation:

Divide the oz by the price to get how much one ounce is per bag.

2.5/14 = .179

- this means that each ounce in this bag costs $0.179

3.00/22 = .181

- this means that each ounce in this bag costs $0.181

although there is not a very big difference, the 14 oz of Doritos of $2.50 is a better value.

Answer Link

Otras preguntas

Polished metals have a metallic luster, which means that?
how many thirds in 5
why do you use cubic units and not square units to find the volume of solid figures?
why do the two elements silver and iron have different properties?
A straight line has an equation y= 4x=5 Write down the equation of the straight line that is parallel to y=4x-5 and passes through the point (0,3).
Ramiro is 3/10 as tall as the flagpole. The flagpole is 5/9 as tall as the nearby tree. The tree is 32 2/5 feet tall. How tall is Ramiro?
solve for 3x+9=44-2x
a giraffe can run 46.93 feet per second how many feet can it run in 1.8 seconds with out cross multiplying justify your awnser
What is 5,389.029 rounded to the nearest hundreth
how many thirds in 5