tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

__________________ kills many disease-causing bacteria that may have been ingested. A. Pepsin B. Bile C. Gastrin D. Hydrochloric acid
The challenge in applying utilitarianism is that (Points : 1) it cannot distinguish among different kinds of pleasures. it is difficult to calculate the various
Which of the following is the best statement? A. Descriptions can be either objective or subjective, as long as they are detailed. B. Descriptions should be po
Which of the following excerpts from F. Scott Fitzgerald's "Winter Dreams" exemplifies Dexter's disillusionment with love? a.He loved her, and he would love her
what is the importance of prehistory
Use the given endpoint R and midpoint M to line RS to find the coordinates of the other endpoint S. R(6,-2) M(5,3)
What is extrinsic motivation? motivation that is stated directly in the text through the author's narration motivation that comes from an internal desire to do
why do historians need archaeologists and anthropologists to study prehistory
How can doing something for someone else help to relieve stress? A. It gets your mind off your own troubles. B. It helps you to sleep better. C. It can get you
To force a bill out of committee, a/an _______ petition must be signed by a majority of the representatives.