kkirby0827 kkirby0827
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of nine 12-ounce cans of cola costs $7.50. A half-gallon bottle of the same cola is sold for $2.90. Which cola has a cheaper price, the cans or the bottle?

Respuesta :

ddwsdwdw ddwsdwdw
  • 03-03-2021

Answer:

Cola bottles are cheaper. Mark me brainliest!

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE ASAP I WILL GIVE BRAINLYIST PLEASE ASAP
Are 3x and 4(x+1) -x -4 equivalent?
What 60x=8902? Please Help Me! I’m Giving Out brainliest!!!!!!!
Hector's swimming pool contains 500 gallons of water. Hector drains 7gallons of water per minute from the pool. How much water, is in the pool after 12 minutes
Explain what is density (a full page )
How would I find 10% of 30 by using a proportion?
how many electrons and protons are contained in an atom of arsenic
Why is it essential to maintain a balance of the five components of health
Which property of real numbers is shown below?
System of equations problem: From 1970-1990, the average annual per person consumption of whole milk in the US dropped from 103 to 43 quarts. the average annual