blachina60 blachina60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of cheese varies directly with the number of pounds bought suppose 3 pounds cost 8.40

Write an equation relating the weight and the cost of the cheese

What is the constant of variation

Find the cost of three pounds of cheese

Respuesta :

adrijausa
adrijausa adrijausa
  • 03-03-2021

Answer:

1 pound of cheese is $2.80

Step-by-step explanation:

8.40 divided by 3 is 2.80

plz make me brainliest

:)

Answer Link

Otras preguntas

how to write three hundred fifty and ninety-four thousandths in standard form?
what is the poems rhyme scheme
In which of these is the original price highest: (A) after a 5% discount, the price was $190 (B) after a 10% discount, the price was $180 (C)
If five times a number is increased by four, the result is at least 19. Find the least possible number that satisfies these conditions
I really need help on this pls someone help ​
Suppose y varies as x. If y= -7 when x = -14, find x when y = 10.
Choose sentence if the group of words is a complete sentence; choose fragment if the group of words is no a complete sentence; choose run-on if the group of wor
Find the measure of DF
What is what is the answer for this 2x+3-x>5
And equation that equals 23 that has a negative in it but the answer is positive