44c9ym4tau
44c9ym4tau 44c9ym4tau
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

At a bakery, you can buy 1/2 a pie for $6. Find the unit rate in cost in dollars per pie.

Respuesta :

leahgibson1022
leahgibson1022 leahgibson1022
  • 03-03-2021

Answer: $12

Step-by-step explanation:

since 1/2x2=1 we can multiply 6 by 2 to find the price of a whole pie

Answer Link
Jadabox203
Jadabox203 Jadabox203
  • 03-03-2021
The answer for this problem will be $12
Answer Link

Otras preguntas

List the ways in which tadpoles and frogs differ from each other?
how will the addition of water affect the acidity of a highly acidic solution having ph2?
an adult polar bear walks at an average of 5 kilometers per hour. write an equation to find k, the number of kilometers a polar bear can walk in h hours
Why did reform movements grow out of the Realist movement?
A negatively charged ion is called a(n) _____.
If a square has an area of 81 square feet .what is the length of each side of the square
what was the tax of 1791 supposed to do
10 quater to 12 dimes , to 16 nickels
what ruler established a united Christian community in western Europe
what is 0.8-0.5/5+0.2