kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

Respuesta :

KileeMuro20
KileeMuro20 KileeMuro20
  • 04-03-2021

Answer: I thinnk the answer is 6.86

4.90 divided by 5=0.98

0.98 times 7=6.86

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Help please: Rewrite the problem in terms of some using the double-angle formula.
What was a result of the Fugitive Slave Act? Northerners mostly supported the new law to help reduce sectionalism. Tensions increased between the North and the
Example: Je mange de la salade. (manger - to eat) Nous les carottes. (couper - to cut) Tu de la pâte. (pétrir - to knead) Vous les oeufs. (battre - to beat)
Is it possible for incriminating evidence to survive a plane crash?
Someone help please
What is the range of the function shown in the graph
your friend's house is 3.9 miles north and 5.2 miles west of your bank how far is your friend's house from the bank
Which of these sentences gives the cause of the other sentences from "Mysterious Oceans"? A. The animals have to be able to live without light, heat, or very m
3. If I give you £90 because I want to give you 90% of my prize, what did I win?
Pls help me with this!