s9107831 s9107831
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which of the following shows the least expensive unit price?

Which of the following shows the least expensive unit price class=

Respuesta :

uhbritney
uhbritney uhbritney
  • 04-03-2021
it would be the first one because each orange costs $0.34
Answer Link
27339016 27339016
  • 04-03-2021

Answer:

A (3 Oranges For $1.02)

Step-by-step explanation:

3 Oranges for $1.02 is $0.34 for each Orange

4 Oranges For $1.52 is $0.38 for each Orange

6 Oranges for $2.46 is $0.41 for each Orange

5 Oranges for $1.75 is $0.35 for each Orange

Which Makes The First One The Cheapest Out Of All

Answer Link

Otras preguntas

Simplify! 5/√(5-2√6)
how do you solve x+5y=-3 3x-2y=8
A measuring wheel is used to calculate the length of a path. The diameter of the wheel is 8 inches. If the wheel rotates 15 times along the length of a path, ho
how was the growth of the republic aided by the roman army's use of the legions in warfare?
the cross section area of a hole is 725cm^2. Given that the area of a circle is A=3.14r^2 , find the radius of the hole.
1/2 times what gives you 2
how is finding the factors of a number different from finding the prime factorization of a number?
which number is greater -7.3 or -7.03
Describe two ways in which your local land ecosystem is linked to the pacific ocean
What were the key elements and financial innovations that made Florence and Venice financial centres of the world?