cracraprincess24 cracraprincess24
  • 05-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, Item A, selling at 5 and 2/3 pounds for $9.52 or Item B selling at 1 1/5 pounds for $1.98? Pls help !!

Respuesta :

SatanicJew SatanicJew
  • 05-03-2021
Item B would be a better buy
Answer Link

Otras preguntas

How many method(s) of distributing goods and services can satisfy all wants.?
16×16×16 equivalent to?
In the labor of the augean stables, heracles uses ________ to accomplish the impossible task. a. help from the gods b. resourcefulness c. trickery d. words
Waves are observed passing under a dock. Wave crests are 8.0 meters apart. The time for a complete wave to pass by is 4.0 seconds. The markings on the post subm
Which of the following is not a characteristic of a climax community? a. high levels of biodiversity b. presence of complex organisms c. conditions suitable
What would most likely happen to the chipmunk population in 2014 if the population went up to 22 million in 2013? The chipmunk population would continue to incr
what is the radius of a circle whose equation is x2 y2 8x – 6y 21 = 0?
Which situation discouraged people from immigrating to the Middle Colonies? Select the best answer from the choices provided. economic hardships in England plen
please help. Which of the following would 15 centimeters be equal to? A 150 millimeters B 1/15 of a millimeter C 1500 millimeters D 150 meters
Most people have no more desire to know the life history of their hamburger than they do their leather shoes. In "A Culinary Wasteland," what claim made in Fast