Mia buys 4 ÂĽ pounds of plums. Her total cost after using a coupon for 55 cents off her entire purchase was $3.23. Write an equation to represent this situation.

Try to answer these

What is the total?

What will make the total - in words (be precise)

Write the words out as an equation

What don’t you know?

Write the algebraic equation.

Q&A Education