diamondsh diamondsh
  • 05-03-2021
  • Mathematics
contestada

A builder could get 9 sheets of Sheetrock for $20. If he bought 15 sheets, how much money would he have spent?

Respuesta :

sneepsnorp05
sneepsnorp05 sneepsnorp05
  • 05-03-2021
$33.33

20/9 = $2.22 per sheet
$2.22*15 = $33.33
Answer Link
aliyahsep31 aliyahsep31
  • 05-03-2021
$33.33 because if you divide 9 by 20 you get $2.22 then multiply that by 15 and then you get your answer &33.33
Answer Link

Otras preguntas

Find the height of the triangle
A coin is placed at a depth of 15 cm in a beaker from the surface of water. Therefractive index of water is 4/3.Calculate height through which the image of the
Add. (4x2 – 2x) + (5x - 7) O A. 9x2 - 9x B. 4x2 + 3x-7 C. 20x3 - 38x2 + 14x O D. 4x2 - 7x+7 SUBMIT
Which hormones are produced by thyroid gland?​
Find the radius of a circle with a circumference of 36 Inches
The value of a stock on Monday morning was $16.23. It went up $1.19 on Monday and $0.45 on Tuesday. The value dropped by $1.92 on Wednesday and fell another $0.
Explain why the majority of people in Europe supported Appeasement in 1930s
What health risk associated with high blood pressure
The perimeter of a rectangle is 360 centimetres. If the ratio of its length to its width is 11:4, find the dimensions of the rectangle.​
누가 좀 도와주세요 help[tex] \sin(36) - \cos(54) \\ \tan(80) - \cot(10) [/tex]​