A store sells 20 oz bottles of soda for $1.60 or 12 oz bottles of soda for $1.08. Which one is a better buy? How much would your savings be per bottle of soda?

Respuesta :

Answer:

The second is a better buy by 0.09

Step-by-step explanation:

Answer:

the 12 oz is better because it costs less and youd be saving $0.52 per bottle

Step-by-step explanation: