ericthomas1235 ericthomas1235 05-03-2021 Mathematics contestada An art teacher is buying clay by the pound. The teacher buys pounds of clay for $7.50. How much will pounds of clay cost? A. $8.25 B. $15.75 C. $9.09 D. $9.90