ughitslayla ughitslayla
  • 05-03-2021
  • Mathematics
contestada

Arby's advertises $5 for 3 Beef and Cheddar sandwiches. How much is the per sandwich?

Respuesta :

rococo908
rococo908 rococo908
  • 05-03-2021

Answer:

$1.67

Step-by-step explanation:

To find the cost per sandwich, divide 5 by 3:

5/3

= 1.67

So, each sandwich is $1.67

Answer Link

Otras preguntas

why did so many people move to California in the 1840's
Which of these is an example of a physical change A. Breaking Bread B. Baking Bread C. Digesting Bread D. Toasting Bread
Please help. I will mark Brianly !
A loss of consciousness is an example of what kind of injury? A. baseline injury B. microtrauma C. critical injury D. overuse injury
6. The two small dogs faced each other on the sidewalk outside the store. Their teeth were bared. The fur on their backs stood straight up, and low growls co
out of 50 students, 15 are taking English and 30 are taking chemistry. of those students taking English and Chemistry, 6 are in both classes. How many students
Of the three lipid types phospholipids are more similar to fats true or false
Which of these African Americans were NOT active in the revolutionary war ?Which of these African Americans were NOT active in the revolutionary war ? a Aust
How would you feel and what would you do if you were in the Declaration of Independence?
How do classic sedimentary rocks form? Question 2 options: A. Fragments of rock are squeezed and cemented together. B.Plant and animal remains are squeezed