callaghandawson1114 callaghandawson1114
  • 05-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 pack of 2 Ounce Donuts cost $8.75
8 Pack of 3 Ounce Donuts cost $6.50
What is the Cost per Ounce of each Item? (write as a UNIT RATE) What is the best buy? and why?

Respuesta :

kaitlyn112005 kaitlyn112005
  • 05-03-2021
It 16 the answer of it
Answer Link

Otras preguntas

1 litre of water has a mass of 1 kg. Find the volume in litres of the water in a bottle if the water has a mass of 78 g.
To what extent does industrialisation affect the poor
what would happen if the moon's mass increased
Round each number to the nearest ten. What is the best estimate for the answer to 552.17 – 48.35 ?
Which of the following describes the Radical Republicans' plan for Reconstruction in the South? A. The federal government should leave African American rights
Which of the following provides the best definition of semantics? the study of words the study of word meanings the study of symbolic meanings
tom sold half of his comic books and then bought six more. he now has 12. how many did he begin with?
suppose that a diamond weighs 0.0182 carat.What is that number in expanded form
There are _______ stages of sleep. A. five B. two C. four D. three
The Bullets button is available on the Home tab of the Ribbon in the ____ group.