javierrodarte20 javierrodarte20
  • 05-03-2021
  • Mathematics
contestada

Darion spends $6.24 on apples that are $2.40 per pound. How many pounds did Darion purchase?

Respuesta :

3Dwaffles 3Dwaffles
  • 05-03-2021

Answer:

2.6 pounds

Step-by-step explanation:

$6.24 (total amount spent) / $2.40 (price per pound) = 2.6 pound purchased

I hope this helps :)

Answer Link
Stori3sar3rar3
Stori3sar3rar3 Stori3sar3rar3
  • 03-04-2021

Answer:

HOLA

Step-by-step explanation:

This is what it feels like when you wrote "Hola" on my questions

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. What is the corresponding point on the unit circle for the given radian measure? please help ill make you the brainlyest!!!
Based on its degree, what kind of polynomial is this? h(x) = 4x4 + 2x-5
which of the following is an example of noncontact force? A. Pitcher throws the ballB. the bat hits the ballC. the ball falls from the skyD. the runner gets tag
find the length of the third side if nessary round to the nearest tenth 11,11
money with him?" The wife answered, "I promised I would. So, I put all his money into my account and wrote him a check." This story just shows you that you real
The picture below shows a shaded rectangular region inside a large rectangle. What is the probability that a point chosen inside the large rectangle is not in t
A grill holds 4 hamburgers. You need to cook 12 in all. How many batches of burgers must you cook ?
Question 3 plzzz thanks u
Find the perimeter of a square with a side length of 4x
What is the mean of the following list of numbers: 4,5,9,2,104,5,9,2,10 6 7 9 8