allaloneinaworld allaloneinaworld
  • 05-03-2021
  • Mathematics
contestada

please help
The price for 5lbs is candy is $7.15. How much per pound is the cost of the candy?

Respuesta :

thekermit57
thekermit57 thekermit57
  • 05-03-2021

Answer:

$1.43

Step-by-step explanation:

7.15 / 5 is 1.43, so each pound is $1.43

Answer Link
elisiee1457 elisiee1457
  • 05-03-2021

Answer:

1.43$

Step-by-step explanation:

Take the 5lbs and divide it by $7.15 that will get you the unit of 1.43$

Answer Link

Otras preguntas

If you know how to solve this, Please answer it. Thank YouThe first one to answer the question right, will get Brainlist! I PROMISE!!!!!​​​
2 birds are building a nest. Bird A is flying toward the nest at the same time bird B is flying away from it
Mi padre compró una impresora. O a window Oa mouse O a printer O a monitor
Jonathan heard a news report that eating a gluten-free diet makes a person more likely to have a positive outlook on life. This sounded appealing, but he felt h
Patrick made a scale drawing of a newly planted hotel the height of the scale drawing is 27 inches what would be the actual height in meters if the hotel was co
A park is \frac{9}{10} 10 9 ​ mile long and\frac{4}{5} 5 4 ​ mile wide. What is the area of the park?
Mosquitoes are classic examples of A.commensalism B.endoparasite C.ectoparasite D.mutualism
Explain why crops are genetically modified. More specifically as a bulleted list.
can someone help on my math test? giving out brainiest!
The Democratic party nominee for president in 1896 was ____; the Republicans nominated ____; and the Populists endorsed ____. a Mark Hanna; William Jennings Bry