corinnesavage corinnesavage
  • 06-03-2021
  • Mathematics
contestada

If ground beef costs $4.99 per pound, what is the cost of 2 3/4
pounds?

a. $1.81
b. $11.48
c. $11.98
d. $13.73

Respuesta :

gtnburnttoast gtnburnttoast
  • 06-03-2021

Answer:

2 x 4.99 = 9.98

3/4 x 4.99 = 3.7425 round it to 3.74

9.98 + 3.74 = 13.73

Answer: $13.73

Step-by-step explanation:

Answer Link
mmarieg0808
mmarieg0808 mmarieg0808
  • 06-03-2021
Step-by-step explanation: We are to find how much would pound of hamburger cost at 4.99 per pound. First of all, changing the given mixed number to an improper fraction to make it easier to solve it further. Rounding off the answer to get $13.72.
Answer Link

Otras preguntas

Find the volume of each figure. Simplify your answers. Please help ASAPPP thank you so much!!!!
WHATS THE ANSWER I NEED HELP FOR A USA TEST PREP PLEASEEEE!!!
What is the value of x?
Question # 6 Fill in the Blank Complete the following sentence. The World Wide Web launched to the public in
List the following events in the correct chronological order.
need help on this please
After visiting the Titanic, Captain Ngoc and Commander Chris are taking the SSN-21 Seawolf submarine back to the surface of the water. They start 2000 meters be
Qual o interesse no desenvolvimento da indústria bélica?
explain how the inca empire was built on war.
Estimate the theoretical fracture strength of a brittle material if it is known that fracture occurs by the propagation of an elliptically shaped surface crack