StarStudent0
StarStudent0 StarStudent0
  • 06-03-2021
  • Mathematics
contestada

6th Grade Math:
A 5-pound bag of cat food costs $11. What is the unit price of the cat food?

Respuesta :

diarariggins
diarariggins diarariggins
  • 06-03-2021

Answer:

The unit rate is 2.20. For a single pound of cat food it would cost $2.20

Answer Link

Otras preguntas

having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)