jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

why were hoplites important
Armen has been sent to build a factory in a small village. When he arrives, Armen finds that the employees he will be managing see the work as an obligation to
During industrialization transportation was improved by having more: airplanes elevators canals and paved roads taxis
2. A collection of "free" electrons in one place creates a(n) OA. magnetic field OB. conductance OC. electrostatic force OD. inverse voltage
What is 21% of 30? I’m learning some fractions that I wouldn’t normally do so I can practice for my upcoming test.
A harmonic oscillator has mass 0.500 kg and an ideal spring with force constant 140 N/m. Find: a. the period b. the frequency c. the angular frequency
How do animal behaviors, such as hibernation or migration, enhance their survival?
What is the area of the polygon in square units? Correct answer gets brainliest
can somebody help me please
A group of friends is roping off a soccer field in a back yard. A particular full-size soccer field is a rectangle with a length of 100 yards and a width of 50