kiraweible kiraweible
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8-pound bag of dog food for $7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $5.50. Which is the better buy.

Respuesta :

Student114
Student114 Student114
  • 01-12-2016
8 pound bag for 7.40 is the better buy

Answer Link
reju reju
  • 01-12-2016
I agree, 8-pound bag of dog food for $7.40 is the better buy.


Byeeeeeee!!!
Answer Link

Otras preguntas

The unification of Italy and Germany was masterminded by strong leaders who relied on (realpolitik - popular sovereignty - liberalism). The main leaders were Ot
How does the white witch escape aslan's creatures?
Five independent samples, each of size n are to be drawn from a normal distribution where sigma is known
Help? It has to do with the body breathing lol
why do people stress
Jack immediately attemps to present himself as powerful and mature. how does he demonstrate this to the group'
The focus of the earthquake is the A. Point of failure of crystal rocks where the waves originated B. Location in which the earthquake was first felt C. P
Write an equation that represents "a number n increased by 25 100"
What is 15% of 75???
68 to the nearest whole number