haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the passage. Correct verb forms
Between 1805 and 1833, Georgia sold almost 75% of the state to about 100,000 families and individuals for a few pennies. What was this system of land distributi
Based on this excerpt, which statement best describes society’s view of women attending college during the period in which Stanton lived? Women were encouraged
Horn lengths of texas longhorn cattle are normally distributed. The mean horn spread is 60 inches with a standard deviation of 4.5 inches. Calculate the ranges
The original cost of a pair of shoes is $125. The shoes are now on sale for $100. What is the percent discount of the shoes?
3x= 15. 5 2 3 4 What is the answer? ;)
To make concrete, Rita dumped two bags of gravel each weighing 3 3/4 kg into a wheelbarrow. Then she added a 1 7/8 kg bag of cement. What percent of the weigh
I will give anyone who answers correctly the BRAINLIEST ANSWER The ratio of the length to the width of a rectangle is 4:3. If the rectangle has diagonal of leng
What does a tda response include
What were two ways in which Carnegie tried to control the steel industry?