klynnrose klynnrose
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

A one-quart container of oil costs 89¢. A case of 12 one-quart containers costs $8.64. How much is saved per container by buying the oil by the case?

Respuesta :

hoberle14 hoberle14
  • 04-05-2021
Take the amount for the case and divide by 12
8.64/12=0.72
0.89-0.72= 0.17 saved per each quart
Answer Link

Otras preguntas

Compared with the rest of Europe, northern Italy had many what ?
round to nearest 10,000 to 591,563
A circular tabletop has a diameter of 6 feet. What is the area of the table top?
what are two things we should be careful about when using adverds
what can you infer about the density of a substance if a block of that substance float in water
Ilya made a blue rug that used 7 3/8 yards of fabric and a brown rug that used 11 1/12 yards of fabric. How many more yards of fabric were in the brown rug?
I need an acrostic poem for homecoming
A object of mass 33 is dropped from a height of 85 meters. Calculate the average power developed by the object in falling through this distance. Take g as 9.81
How do you write 47 billion
Compared with the rest of Europe, northern Italy had many what ?