kpdemart
kpdemart kpdemart
  • 05-05-2021
  • Mathematics
contestada

evan paid $15.00 for 5 cans of juice. what is the price per can of juice?

Respuesta :

DaringDove16
DaringDove16 DaringDove16
  • 05-05-2021

Answer:

$3.00

Step-by-step explanation:

15/5 = 3

Answer Link

Otras preguntas

What would be the magnification of a specimen viewed with a compound light microscope that has an objective power of 40x and an ocular lens power of 10x?
what is correct sum of 1/10 and 8/100
The variable t represents the temperature at 6 p.m. Which equation would best model the word problem below? The temperature at the summit of Mt. Washington drop
Many Middle Eastern countries depend on oil as their main source of income. This is a problem because __________.
Why is physics the most basic science?
Were the French or Spanish explorations more successful? Why?
the u.s census bureau has a population clock on the Internet .on a recent day , the united states population Was listed as 310,763,136.write This number in word
What does Odysseus do on the island of Cicones that best shows the trait of leadership?
why do people create,structure,and change government
620 + 107 round estimate the sum