lexilohman15
lexilohman15 lexilohman15
  • 05-05-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent? *

Respuesta :

szimaba
szimaba szimaba
  • 05-05-2021

Answer:

0,06

Step-by-step explanation:

Answer Link
ulppklikppliker ulppklikppliker
  • 05-05-2021
$0.06 this is because you take the $3 and divide it by the 45 to get the cost of each gallon
Answer Link

Otras preguntas

Why do the countries belonging to OPEC not want to produce too much oil at one time?
how do you write 5,920,178 in expanded form
Four more than the product of 3 and x is less than 40
What is 21 over 40 in percent
is 8.33333333 a rational or irrational number
The rise of China’s naval power under Admiral Cheng-Ho occurred during the _______ dynasty. A. Ming B. Zhou C. Qin D. Tang
A certain skin lotion is a fine mixture of water and various oils. This lotion is cloudy and cannot be separated into oil and water by filtration or centrifuge.
What is 24/100 simplified
emily collected $950 selling girl scout cookies all day Saturday. emilys troop collected 10 times as much as she did.how much money did emilys troop raise?
What might cause someone's mental map of place things to change