ljonescassidy
ljonescassidy ljonescassidy
  • 06-05-2021
  • Mathematics
contestada

if 1 pound of chacolate creams at Philadelphia candies cost $7.52 how much does that cand cost by the ounce
.


​

Respuesta :

smollerbeankat
smollerbeankat smollerbeankat
  • 06-05-2021
if we know that 1 lb of chocolate is equal to 16 ounces...

we can divide our cost of chocolate (7.52) by the weight of the chocolate (16 oz) 7.52/16=
$0.47 per ounce of candy
Answer Link

Otras preguntas

four less than twice a number
Where and how to become a nurse intern
Arrange in descending order 14/13,25/26,8/3​
Who published the first newspaper published in the Gold Coast?
American Revolution can be interpreted in which way
Solve for y in terms of x. 2/3y-4=x A y= 3/2x+6 B y=-2/3x+4 C y=-3/2x+6 D 2/3x+4
45.55 to 1 decimal place
Solve four and two fifths plus two and two thirds
Gluconolactone is a(n) _________________________, classified as a(n) _______________, that cyclizes to produce a(n) ___________________. C-1 oxidized derivative
Mindy cheers at 16 regular season football games each year. She cheers for a total of 58.35 minutes each game. If her teams make the playoffs, she will cheer at