49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME DUDE MY CLASS ENDS IN LIKE HALF A DAY
-4n + 1/3m + 4n - 4/5m​
Please help this is algebra 1 the problem is in the picture below
Which point is in the solution set of the given system of inequalities?
imprtance of physical education in children life​
explain how bacteria can be genetically engineered to produce a human protein
(3 · x ) · 7 what is the simplified answer to this question?
Witch equation has the solution x=4
Need the answer please thank you!
is used to change physical objects and 3-D ideas into 2-D drawing that effectively describe the design and features of an object, so the object can be documente